TJ Sokol Herálec

Počátky organizované sportovní činnosti v Herálci sahají do první poloviny 20. století, kdy byla na podzim 1919 založena jednota Sokol. V roce 1923 se přidává jednota Orel, ovšem po násilném zrušení obou sdružení v letech 1948–9 byl všem vesnickým jednotám přidělen jednotný název Sokol. Náplní činnosti bývaly cviky na nářadí, nácviky a účast na sletech, později spartakiádách a nyní již opět sletech.  /www.tjsokolheralec.webnode.cz/

Kopaná

Rok 1953 byl svědkem budování fotbalového hřiště a zároveň první účasti heráleckého týmu v řízených fotbalových soutěžích, tehdy pod okresem Hlinsko, a do dnešního dne se Herálec účastní mistrovských soutěží každoročně. V roce 1967 byl poprvé do soutěží přihlášen dorost a o tři roky později také žáci. V sezóně 2003/2004 se zúčastnili kromě starších žáků i žáci mladší.

Herálec se vždy účastnil pouze okresních soutěží a celkem čtyřikrát ve své historii hrál nejvyšší okresní přebor. Třikrát po dvouletém působení sestoupil, teprve čtvrté působení v přeboru v letech 2001/2002 umožnilo postup ze druhé příčky do I.B třídy kraje Vysočina a první sezóna přinesla po slabším začátku krásné páté místo.

Lyžování

Terény v okolí Herálce i zimní podmínky přímo předurčují rozvoj lyžování, konkrétně běžecké. V 70. letech se konal první ročník lyžařského závodu Přes Devět skal, který byl později přejmenován na Heráleckou patnáctku. V roce 1985 zemřel v pouhých 34 letech jeden z nejaktivnějších organizátorů závodů Josef Halamka. Od roku 1986 se tedy závod jezdí zároveň i jako Memoriál Josefa Halamky. Roku 2003, před závodem Krkonošská 70 nad Špindlerovým mlýnem, postihla náhlá smrt našeho nejlepšího lyžaře a několikanásobného vítěze Herálecké patnáctky Jaroslava Sádovského. Proto je od roku 2004 memoriál rozšířen také o jeho jméno. Ostatně Jaroslav byl zetěm Josefa Halamky a vychoval pro reprezentaci na republikové úrovni Danu a Ivu Halamkovy v kategorii žactva a dorostu v letech 1985–90.

V současné době naši nejlepší žáci trénují a startují za TJ Mars ve Svratce. Muži se pravidelně již několik let zúčastňují závodu pětičlenných družstev Krkonošská 70 a to vždy nejméně dvě družstva. Oddíl lyžování se v roce 2002 osamostatnil a nyní působí pod názvem SKI Team Herálec.

Ostatní sporty

V minulosti se v rámci okresu hrál v Herálci závodně volejbal, stolní tenis a také nohejbal. Tyto sporty sice zcela z TJ nevymizely, ale hrají se už jen rekreačně, stejně jako v zimě tenis v tělocvičně základní školy, nebo v létě na asfaltu u kulturního domu.

V současné době má TJ téměř tři stovky členů, její činnost řídí devítičlenný výbor. Předsedou je Petr Gregor, jednatelem a organizátorem Antonín Trávníček st.

 

/www.tjsokolheralec.webnode.cz/